Sheffield & District Chess Association

Established 1883

 

I<< HOME

Events

 

 

Summer League, Division 4, 2022

(Click on match score to go to match details.)

Home Team

P

W

D

L

For

Pts

S U B

Ec C

Wo C

D & C

SA B

S D

Sheffield University B

10

8

1

1

39

17

XXX

3-1

4-2

3-

4-0

5-0

Ecclesall C

10

5

3

2

27

13

-4

XXX

4-1

3-2

3-1

3-3

Woodseats C

10

3

3

4

24

9

0-6

3-3

XXX

3-3

3-2

4-1

Darnall & Handsworth C

10

3

2

5

24

8

-5

2-2

3-2

XXX

2-4

2-3

SASCA B

10

3

1

6

22

7

3-2

2-3

2-2

1-5

XXX

1-3

Sheffield Deaf

10

2

2

6

20

6

2-2

2-3

2-3

2-3

1-5

XXX

 

Matches played

   

11/07/2022

 

 

 

 

 

 

Darnall & Handsworth C

2-4

SASCA B

   

W

Andrew Nettleship

1-0

Xiaorui Wang

   

B

Josh Stubbs

0-1

Rishab Cammanchery Krishnan

   

W

Lewis J Cotton

0-1

Patrik Krajci

   

B

Kray L McCarthy-Smith

0-1

Zilu Ji

   

W

Brad Pursehouse

0-1

Emirasan Umerov

   

B

Shaun Lee-Gill

1-0

Billy Hart

   

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

20/06/2022

 

 

 

 

 

 

SASCA B

2-3

Ecclesall C

   

Woodseats C

4-1

Sheffield Deaf

B

Tom Key

1-0

Peter Cooper

   

B

James Crookes

-

Michael P Freund

W

Xiaorui Wang

1-0

David Burn

   

W

Junaid Waseem

1-0

Peter T Sharpe

B

Rishab Cammanchery Krishnan

0-1

John Crewe

   

B

Jonathan Ferguson

-

Mark Kirkham

W

Mengzheng (Evan) Shi

0-1

John HT Eddershaw

   

W

Jordan Griffin

1-0

Howard Cooper

B

Emirasan Umerov

0-1

Daniel Morgan

   

B

Matt Malloy

1-0

Michael W Simmons

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

15/06/2022

 

 

 

 

 

 

Sheffield University B

5-0

Sheffield Deaf

   

B

Paul Wheatley

1-0

Peter T Sharpe

   

W

Jamie Wright

1-0

Reuben Litherland

   

B

Matthew Aitken

1-0

Howard Cooper

   

W

Jonny Chatterton

1-0

Michael W Simmons

   

B

Sourabh Dahiphale

1-0

Darci Cooper

   

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

08/06/2022

 

 

 

 

 

 

Ecclesall C

-4

Sheffield University B

   

W

Peter Cooper

0-1

Jamie Wright

   

B

David Burn

-

Matthew Aitken

   

W

John Crewe

0-1

Luke Willmott

   

B

Colin Reid

0-1

Jonny Chatterton

   

W

John HT Eddershaw

0-1

Joseph Hammond

   

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

06/06/2022

 

 

 

 

 

 

Darnall & Handsworth C

3‑2

Woodseats C

   

Sheffield Deaf

1-5

SASCA B

W

Craig Chatterton

-

David Moore

   

W

Peter T Sharpe

0-1

Thomas Wills

B

Ian Barker

0-1

James Crookes

   

B

Steve Gibson

0-1

Milana Loban

W

Andrew Nettleship

1-0

James Airey

   

W

Mark Kirkham

-

Xiaorui Wang

B

Paul Davies

1-0

Alex Thorp

   

B

Michael W Simmons

0-1

Mengzheng (Evan) Shi

W

John M Oughton

0-1

Jordan Griffin

   

W

Howard Cooper

-

Rishab Cammanchery Krishnan

B

Mohammed Arshid

1-0

Connor Fairfield

   

B

Darci Cooper

0-1

Oliver Dewis

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

23/05/2022

 

 

 

 

 

 

Darnall & Handsworth C

2-2

Ecclesall C

   

Woodseats C

3‑2

SASCA B

W

Craig Chatterton

0-1

John A Clark

   

B

Daniel Sturman

1-0

Milana Loban

B

Ian Barker

1-0

Peter Cooper

   

W

James Crookes

0-1

Xiaorui Wang

W

Paul Davies

0-1

David Burn

   

B

Alex Thorp

0-1

Mengzheng (Evan) Shi

B

John M Oughton

1-0

Daniel Morgan

   

W

Jonathan Ferguson

-

Rishab Cammanchery Krishnan

   

B

James Airey

1-0

Zilu Ji

   

W

Jordan Griffin

1-0

Jonathan Pennington

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

18/05/2022

 

 

 

 

 

 

Ecclesall C

4-1

Woodseats C

   

Sheffield University B

3-

Darnall & Handsworth C

W

Peter Cooper

1-0

David Margerison

   

B

Paul Wheatley

1-0

Craig Chatterton

B

David Burn

1-0

Stephen Daykin

   

W

Sourabh Dahiphale

-

Ian Barker

W

John Crewe

-

Daniel Sturman

   

B

Matthew Aitken

1-0

Daniel Crampton

B

Colin Reid

1-0

Matt Malloy

   

W

Jonny Chatterton

1-0

Mohammed Arshid

W

John HT Eddershaw

0-1

Jonathan Ferguson

   

B

Stuart N Bullington

1-0

Connor Fairfield

   

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

09/05/2022

 

 

 

 

 

 

SASCA B

3-2

Sheffield University B

   

Sheffield Deaf

2-3

Darnall & Handsworth C

W

Tom Key

1-0

Jamie Wright

   

B

Peter T Sharpe

0-1

Ian Barker

B

Mengzheng (Evan) Shi

0-1

Paul Wheatley

   

W

Mark Kirkham

-

James Alex Brown

W

Oliver Dewis

0-1

Matthew Aitken

   

B

Michael W Simmons

0-1

Paul Davies

B

Xiaorui Wang

1-0

Marko Vukasinovic

   

W

Howard Cooper

-

Mick Turnidge

W

Rishab Cammanchery Krishnan

1-0

Oliver West

   

B

Darci Cooper

1-0

Somesh Ainapur

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

04/05/2022

 

 

 

 

 

 

Ecclesall C

3-3

Sheffield Deaf

   

Sheffield University B

4-2

Woodseats C

B

Peter Cooper

-

Peter T Sharpe

   

B

Jamie Wright

1-0

David Margerison

W

David Burn

1-0

Steve Gibson

   

W

Matthew Aitken

1-0

Stephen Daykin

B

Colin Reid

0-1

Mark Kirkham

   

B

Sourabh Dahiphale

1-0

David Moore

W

John Crewe

1-0

Michael W Simmons

   

W

Jonny Chatterton

0-1

Dale Daykin

B

John HT Eddershaw

-

Howard Cooper

   

B

Luke Willmott

1-0

Jesse Dickens

W

Daniel Morgan

0-1

Darci Cooper

   

W

Max Avison

0-1

Alex Thorp

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

27/04/2022

 

 

 

 

 

 

Sheffield Deaf

2-3

Ecclesall C

   

B

Peter T Sharpe

1-0

John A Clark

   

W

Steve Gibson

0-1

Peter Cooper

   

B

Mark Kirkham

1-0

David Burn

   

W

Michael W Simmons

0-1

John HT Eddershaw

   

B

Howard Cooper

-

Stuart N Bullington

   

W

Darci Cooper

0-1

Daniel Morgan

   

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

25/04/2022

 

 

 

 

 

 

SASCA B

1-5

Darnall & Handsworth C

   

Woodseats C

0-6

Sheffield University B

B

Tom Key

0-1

Andrew Nettleship

   

W

David Moore

0-1

Paul Wheatley

W

Xiaorui Wang

0-1

Ian Barker

   

B

Daniel Sturman

0-1

Jamie Wright

B

Mengzheng (Evan) Shi

0-1

James Alex Brown

   

W

James Crookes

0-1

Sourabh Dahiphale

W

Zilu Ji

0-1

John M Oughton

   

B

Jenny Porritt

0-1

Matthew Aitken

B

Emirasan Umerov

0-1

Colin Creighton

   

W

Jonathan Ferguson

0-1

Oliver West

W

Oliver Dewis

1-0

Somesh Ainapur

   

B

Jordan Griffin

0-1

Jonny Chatterton

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

20/04/2022

 

 

 

 

 

 

Ecclesall C

3-1

SASCA B

   

B

Peter Cooper

0-1

Sammy Benzaira

   

W

David Burn

-

Marek Krajci

   

B

Colin Reid

1-0

Luke Harper

   

W

John Crewe

1-0

Patrik Krajci

   

B

John HT Eddershaw

1-0

Zilu Ji

   

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

11/04/2022

 

 

 

 

 

 

Sheffield Deaf

2-3

Woodseats C

   

W

Peter T Sharpe

1-0

Stephen Daykin

   

B

Steve Gibson

1-0

Dale Daykin

   

W

Mark Kirkham

0-1

James Crookes

   

B

Michael W Simmons

0-1

James Airey

   

W

Darci Cooper

0-1

Jesse Dickens

   

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

04/04/2022

 

 

 

 

 

 

Darnall & Handsworth C

-5

Sheffield University B

   

B

Andrew Nettleship

0-1

Alejandro Lopez-Martinez

   

W

Ian Barker

-

James Luong

   

B

James Alex Brown

0-1

Jamie Wright

   

W

Paul Davies

0-1

Sourabh Dahiphale

   

B

Mick Turnidge

0-1

Joseph Hammond

   

W

Kray L McCarthy-Smith

0-1

Oliver West

   

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

30/03/2022

 

 

 

 

 

 

Sheffield University B

3-1

Ecclesall C

   

W

Jamie Wright

0-1

David Burn

   

B

Alec Nussey

1-0

Colin Reid

   

W

Marawan Shaaban

1-0

John Crewe

   

B

Luke Willmott

1-0

Daniel Morgan

   

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

28/03/2022

 

 

 

 

 

 

SASCA B

1-3

Sheffield Deaf

   

Woodseats C

3-3

Darnall & Handsworth C

W

Xiaorui Wang

0-1

Michael P Freund

   

W

Dale Daykin

0-1

Andrew Nettleship

B

Mengzheng (Evan) Shi

0-1

Peter T Sharpe

   

B

David Margerison

0-1

Ian Barker

W

Rosie Irwin

0-1

Howard Cooper

   

W

Finlay Roscoe

1-0

James Alex Brown

B

Oliver Dewis

1-0

Darci Cooper

   

B

James Crookes

1-0

Paul Davies

   

W

James Airey

1-0

Mick Turnidge

   

B

Stephen Amba

0-1

Kray L McCarthy-Smith

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

16/03/2022

 

 

 

 

 

 

Ecclesall C

3-2

Darnall & Handsworth C

   

Sheffield Deaf

2-2

Sheffield University B

W

Peter Cooper

1-0

Andrew Nettleship

   

B

Steve Gibson

1-0

Jamie Wright

B

Colin Reid

0-1

James Alex Brown

   

W

Mark Kirkham

-

Alec Nussey

W

David Burn

1-0

Mick Turnidge

   

B

Michael W Simmons

0-1

Jonny Chatterton

B

John Crewe

1-0

Daniel Crampton

   

W

Howard Cooper

-

Luke Willmott

W

Stuart N Bullington

0-1

Paul Davies

   

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

14/03/2022

 

 

 

 

 

 

SASCA B

2-2

Woodseats C

   

B

Thomas Wills

1-0

David Margerison

   

W

Tom Key

-

Daniel Sturman

   

B

Zilu Ji

-

James Airey

   

W

Neil Ladva

0-1

Alex Thorp

   

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

07/03/2022

 

 

 

 

 

 

Darnall & Handsworth C

2‑3

Sheffield Deaf

   

Woodseats C

3-3

Ecclesall C

B

Andrew Nettleship

0-1

Peter T Sharpe

   

B

Stephen Daykin

0-1

Peter Cooper

W

Ian Barker

-

Steve Gibson

   

W

Daniel Sturman

0-1

David Burn

B

James Alex Brown

-

Mark Kirkham

   

B

James Crookes

0-1

John Crewe

W

Mick Turnidge

-

Michael W Simmons

   

W

Finlay Roscoe

1-0

John HT Eddershaw

B

Paul Davies

1-0

Howard Cooper

   

B

Alex Thorp

1-0

Stuart N Bullington

W

Somesh Ainapur

0-1

Darci Cooper

   

W

Jordan Griffin

1-0

Daniel Morgan

 

 

 

 

 

 

Matches played

   

28/02/2022

 

 

 

 

 

 

Sheffield University B

4-0

SASCA B

   

W

Jamie Wright

1-0

Xiaorui Wang

   

B

Matthew Aitken

1-0

Mengzheng (Evan) Shi

   

W

Sourabh Dahiphale

1-0

Oliver Dewis

   

B

Oliver West

1-0

Zilu Ji